Ľuboš Micheľ
01. 02. 2009 21:30:57Raz som vo svojom vnútri smutne plakal keď s futbalovými pravidlami trápiaci sa regionálny spravodajca určitých novín išiel hodnotiť rozhodcovskú osobnosť Micheľa. Ak by ju hodnotil spravodlivo, žiadne námietky, lenže neznalosť pravidiel spomínaného vo mne zanechala pocit hanby z redakčnej objektivity. Priznávam, sčasti som vtedy pochopil, prečo tzv. „rýchlokvasení pisálkovia“ radšej zháňajú na rozhodcov „pikošky“ a tie podávajú ako sústo lačnému futbalovému fanúšikovi, namiesto vlastného sebavzdelávania sa. Možno aj preto som sa rozhodol napísať tento článok. Nie prirodzený talent, ale systematická príprava je dôležitá pre úspešné zvládnutie každej náročnej úlohy. Rozhodcovskej i novinárskej.
„Potrebujem mať jasné vedomie, že som urobil všetko, čo som mohol pre spravodlivú fair – play hru“ vysvetľoval mi v jednej rozhlasovej kontaktnej relácii pred rokmi Ľuboš Micheľ. Keďže som futbal rozhodoval sám poznám dobre, aká je náročná úloha byť objektívnym rozhodcom. Preto vnímam ako veľkú česť, že môžem o takých velikánoch svetovej futbalovej rozhodcovskej extratriedy písať. „Každý rozhodca, ktorý to myslí s futbalovým rozhodovaním vážne a seriózne sa musí na stretnutie dobre pripraviť tak po stránke fyzickej ako aj psychickej“ povedal v jednom rozhovore talianskym novinárom Collina. Keď si dávam do súvzťahu vyjadrenia Collinu a Micheľa vychádza mi často, že hovoria a cítia to isté. Prípravu na každé stretnutie pokladajú za kľúčový moment. Aj preto študovali a analyzovali systém hry mužstiev, ktorým rozhodovali, detailne sa zaoberali prostredníctvom videozáznamov kľúčovými momentmi zápasov.
Tak Micheľ ako aj Collina nie raz potvrdili, že ich lákalo detailné poznávanie „manévrov“ mužstva, ale i jeho jednotlivcov, pričom zdôrazňovali, že „ leggere la parita“ (čítanie hry) je jedna z najdôležitejších, ak nie najdôležitejšia, práca rozhodcu.
Pamätám sa na jedno Collinovo vyhlásenie, tuším bolo to po jednom z ďalších stretnutí, ale hneď po tom, v ktorom zapískal proti slávnemu Juventusu pokutový kop: „Pri rozhodovaní nemôžete stále používať rovnakú metódu. Zápas sa môže meniť ako chameleón“.
Rozhodca Collinovho kalibru si dokonca môže dovoliť „skryť“ pravidlá – Collina tak urobil v zápase počas dusnej atmosféry v derby Bari - Foggia. Ďalší vývoj tohto stretnutia potvrdil uvoľnenie vnútorného pnutia tak hráčov ako aj tribún. Neviem si predstaviť ak by niečo také skúsil urobiť Micheľ v slovenských podmienkach ?!...Hromy blesky by len tak búšili. Do rozhodcu, komisie rozhodcov SFZ... Kto však pozorne sledoval v roku 2002 futbalové stretnutie Brazília – Nemecko, ktoré rozhodoval Collina, musel vidieť ako si Brazílčan Edmilson menil tričko. Na ihrisku, počas hry. Po zápase Collina okomentoval pre odbornú novinársku obec situáciu takto: „V skutočnosti, by sa taká výmena mala udiať mimo hracej plochy. Ale keby som v tom momente na tom trval, bolo by to proti fair – play hre a jedno mužstvo by bolo v nevýhode. Je lepšie vžiť sa do snahy hráča po hre ako znivočiť atmosféru na ihrisku“. Nikto nelamentoval.
Vo svojej knihe „Pravidlá hry“, knihe plnej zážitkov a vysvetľovaní, ktorá vyšla v 15 krajinách, povedal Collina nielen rozhodcom veľa futbalových právd. Pritom Collina sám túto knihu nepokladá za bestseller. Na Micheľovo knižné vydanie jeho rozhodcovských pohľadov na futbal mnohí istotne túžobne čakáme. Správa o jej vydaní bude pre svetový futbal, ale i ten náš - slovenský – istotne príjemnejšia ako tá o jeho predčasnom odchode z futbalových trávnikov, ako aktívneho špičkového futbalového rozhodcu sveta. Raz darmo, vážne zranenia si nevyberajú ani medzi rozhodcami.