Havrilla: Awakening after asleep

25. 05. 2010 00:54:02


   

„Hodnotenie našich rozhodcov z východoslovenského regiónu v republikových súťažiach spadá pod Komisiu rozhodcov Slovenského futbalového zväzu. Časť z neho, za jar 2010, určite dostanem aj ja, aby som sa s ním zoznámil. Nemám zatiaľ všetky podklady, ale zo správ, ktoré mám, viem, že naši rozhodcovia viedli aj dobré zápasy, ale nastali aj určité problémy. S tým treba vždy počítať. U nikoho z našich rozhodcov som však nezaznamenal nejaký výraznejší posun vpred počas tejto jari. Z môjho pohľadu sa trochu dopredu posunuli Mojsej s Kozákom a pri ostatných som nezaregistroval výrazné zlepšenie.“

Takéto hodnotenie na tému východoslovenskí rozhodcovia v republikových súťažiach SFZ na jar 2010 ponúkol nový šéf Východoslovenského futbalového zväzu (od 20. februára 2010) a bývalý medzinárodný rozhodca Richard Havrilla.
Východoslovenský región mal nie tak dávno na listine FIFA troch hlavných a dvoch asistentov rozhodcov. V súčasnosti má dvoch asistentov FIFA a v najvyššej súťaži rozhoduje pravidelne len jeden.
„Priznávame nespokojnosť s týmto aktuálnym stavom,“ pokračoval Havrilla. „Zaspala sa doba, musíme dobiehať. Nemyslím si, že by v našom regióne bolo menej talentov ako v iných, ale s trpkým úsmevom dopoviem, že sme ich asi neobjavili. Od nástupu Mariána Ružbarského na pozíciu predsedu našej Komisie rozhodcov VsFZ v marci 2010 spoločne mapujeme problematiku. Máme dosť veľa mladých rozhodcov, ale tí sú zatiaľ iba na úrovni piatej ligy. Máme nedostatok mladých v tretej lige. Trend je taký, že do republikových súťaží by mali prichádzať rozhodcovia vo veku 22 – 25 rokov - aby boli perspektívni. Mali sme fyzické miniprevierky a čo na ich základe musím otvorene povedať je fakt,  že piati rozhodcovia nezabehli Cooperov test podľa stanovených noriem. Z toho som veľmi sklamaný. Nie je možné, aby dvadsaťdvaročný chlapec nezabehol 2800 metrov. Ak chce byť kvalitný rozhodca! Do futbalu nám prichádza generácia rozhodcov, ktorí ho nehrali na vrcholnej úrovni, teda dorasteneckú alebo žiacku ligu. Iba nižšie súťaže alebo futbal hrávali rekreačne. Dostávajú sa v osemnástich rokoch na rozhodcovskú dráhu a chýba im kvalitný tréning, ten základný fundament. Na druhej strane nedbajú tak seriózne na zvyšovanie svojej fyzickej kondície, pretože si myslia, že súčasná úroveň im stačí. Akonáhle sa však chcú posunúť do druhej, prvej, či Corgoň ligy, fyzické nároky v nich sú oveľa väčšie ako v tretej a nižších ligách.“
Systémovým opatrením môže byť len seriózna a vytrvalá práca na odstraňovaní nedostatkov.
„Vytvoríme skupinu talentovaných rozhodcov, zhruba v počte desať až dvanásť chlapcov, ktorým sa budeme venovať každý druhý týždeň. V rovine teoretickej, praktickej i fyzickej prípravy. Pod palcom to bude mať Marián Ružbarský. V tejto veci musíme zabrať. Stratili sme veľa rokov a musíme dobiehať. Máme však chuť a snahu napraviť to.“
Ak sa hovorí o talentoch medzi rozhodcami na celoslovenskej úrovni, tak potom je reč o mužoch s píšťalkou z iných regiónov, nie z východoslovenského...
„Beriem to normálne, pretože nie každý deň sa narodí nový Micheľ. Musíme sa však vynasnažiť dohnať to. Nemyslím si, že by sme potenciál nemali, akurát ho treba nájsť v mladých, ktorí naozaj túžia dať sa na takúto náročnú rozhodcovskú dráhu a vážne sa im venovať.“
Podľa Havrillu rozhodcom v súťažiach riadených VsFZ niečo chýba. Aj to pomenoval.
„Chýba im vyššie postavená latka na posudzovanie svojej výkonnosti. Musia si uvedomiť, k čomu smeruje každý detail v ich pohybe po ihrisku a podobne. Každý mladý rozhodca sa musí zamyslieť nad tým, čo chce dosiahnuť vo futbale. Najprv si nesmie klásť veľké, ale postupné ciele a pracovať na sebe po teoretickej a fyzickej stránke. Musí však najmä rozmýšľať o svojich rozhodnutiach na hracej ploche, nehovoriť o iných. To je motív pre nich.“

(leh)