Keď k tomu prirátame známky od delegátov – pozorovateľov rozhodcov,
percento sťažností na počet odohratých stretnutí je mizivé. Z 501
odohratých zápasov dospelých bolo za jeseň 9 sťažností, čo predstavuje
1,79 percenta, zo 114 zápasov v Corgoň lige 3, teda 2,63 percenta.
Percento chybovosti sa bude vyskytovať vždy a za každých okolností - aj
keby pískali slovenské súťaže rozhodcovia z top skupiny UEFA.“
- Za jeseň 2008 dostala rozhodcovská komisia 4 sťažnosti, 2 z Corgoň
ligy, 2 z druhej ligy. Porovnávajúc to s jeseňou 2009 sú to podľa nás
porovnateľné ukazovatele, aj keď ide o mierny nárast počtu sťažností.
„Je to naozaj porovnateľné, sú tam veľmi malé rozdiely.“
- Čiže aj tieto fakty napovedajú, že výkony rozhodcov sú, povedzme, stabilizované?
„Presne tak. Čísla naozaj nepustia. Za ostatné dva – tri roky sme sa dopracovali k nízkemu počtu sťažností.“
- Treba ešte dodať, že nie všetky z deviatich sťažností klubov za jeseň 2009 ste vyhodnotili v rozhodcovskej komisii ako opodstatnené.
„Áno. Niekedy sa kluby sťažujú naozaj na také veci, nad ktorými zastáva rozum, pretože situácia z hľadiska pravidiel nie je ani sporná. Má to rôzne príčiny, prečo tak kluby robia. Niekedy použijú ako výhovorku, že za prehru môže rozhodca.“
- V rozhodcovských kruhoch pozorujeme trend omladzovania, nástup novej generácie, ktorá preberá žezlo po staršej. Aká je táto nová vlna, čím sa vyznačuje?
„Mladí rozhodcovia sú ako mladí manažéri: sú viac dravejší, priebojnejší, čo niekedy aj celkom k nim nesedí a ešte nezodpovedá ich kvalitám. Uvedomujú si najhlavnejšiu vec, že komunikačné schopnosti a fyzické predpoklady sú vážnymi kritériami hodnotenia rozhodcu. Nestačí si len ,vypiskovať´ na ihrisku, ale musí to byť komplexný výkon. Pri komunikácii myslím aj na to, že musia ovládať anglický jazyk, pretože na futbalovom ihrisku sa na medzinárodnej úrovni hovorí už len v angličtine. Všetci chlapci, ktorých máme vybratých v Talent programe, tí všetci napĺňajú na to predpoklady. Záleží len na nich, kto z nich bude ako schopný presadiť sa a ukázať sa v čo najlepšom svetle. V medzinárodnom hodnotení našich rozhodcov sme dosiahli veľké úspechy. To, čo si niekto myslel, že keď vypadol Ľuboš Micheľ, budeme slabí, to sa nenaplnilo. V decembri posunula komisia rozhodcov UEFA vyššie v "rankingu" Pavla Olšiaka (do 2.skupiny) a Richarda Trutza (do 3.skupiny). Trutz to dokázal po jednom roku pôsobenia v predchádzajúcej skupine. Olšiak zabojoval, dosiahol veľmi kvalitné hodnotenia. Nikde nie je napísané, že sú to posledné posuny, lebo máme päť hlavných rozhodcov v súťažiach UEFA. Ešte aj Mária Vlka, Vladimíra Vnuka a Jána Valáška. Všetci vrátane končiaceho Vladimŕa Hriňáka, dostali v minulom roku výborné ohodnotenia za svoje výkony.“
-Je to úspech, že Slovensko môže zastupovať päť hlavných rozhodcov v súťažiach UEFA, však?
„Vzhľadom na to, aká sme krajina počtom obyvateľov, je to úspech. Naša rozhodcovská škola nemá zlé meno a zvuk a aj Micheľovi nasledovníci to potvrdzujú. Nikto z nich nepostúpi do top skupiny UEFA za rok, ale v priebehu troch - štyroch je to dosiahnuteľná méta. Nesmieme zabúdať ani na našich desiatich asistentov rozhodcov s odznakom FIFA.“
-UEFA odobrila Slovensku aj tri hlavné rozhodkyne a štyri asistentky.
„To nie je tiež zanedbateľná záležitosť. Žiaľ, Ivana Kostúrová má zdravotné problémy. Budeme ju musieť vymeniť a máme pripravenú alternatívu v talóne. Asistentka rozhodkyne Mária Lisická dosiahla to, čo je až neuveriteľné, čo si málokto vie uvedomiť - na majstrovstvách Európy žien sa dostala až do semifinále.“
-Na jeseň 2009 zaviedli v Európskej lige novinku - bránkových rozhodcov. Čo si o nich myslíte?
„Už štyria ľudia na hracej ploche sa dosť ťažko dohodnú a zhodnú. Mám informáciu, že aj keď bolo šesť rozhodcov, aj napriek tomu sa vyskytli problémy a chybné verdikty a nepomohli dvaja bránkoví. Ich pomenovanie bránkoví ani veľmi nepasuje, pretože mali aj iné povinnosti ako len posúdiť, či bol gól alebo nie. Ja túto pozíciu bránkového rozhodcu vidím iba ako experiment, ktorý sa musí vyhodnotiť so všetkým rozbormi, čo hovorí za, čo proti. Nie som celkom presvedčený, že to je to najoptimálnejšie riešenie.“
- Povedali by sme to tak, že nezáleží na počte rozhodcov na hlavnej ploche a vedľa nej, ale od hlavného rozhodcu a jeho dvoch asistentov, ako situáciu napokon posúdia...
„Áno, hlavný musí rozhodnúť a ukázať. Osobnosť a ľudský faktor vo futbale vždy bol. Každý rozhodca urobil chybu, lepší sú však tí, ktorí ich spravia menej.“
(leh)
Prehľad sťažností klubov adresovaných komisii rozhodcov SFZ na jeseň 2009 a ich vyhodnotenie
CORGOŇ LIGA
6. kolo - TRNAVA – KOŠICE - čiastočne opodstatnená sťažnosť
7. kolo - PETRŽALKA – ŽILINA - neopodstatnená sťažnosť
18. kolo - SLOVAN – PREŠOV - čiastočne opodstatnená sťažnosť
I. LIGA
2. kolo - RIMAVSKÁ SOBOTA - MICHALOVCE - nedá sa posúdiť
6. kolo - DOLNÝ KUBÍN – ŠAĽA - opodstatnená sťažnosť
15. kolo - ŠAĽA – MICHALOVCE - opodstatnená sťažnosť
II. LIGA
1. kolo - STARÁ ĽUBOVŇA – POPRAD - opodstatnená sťažnosť
3. kolo - MOLDAVA – KOŠICE B - čiastočne opodstatnená sťažnosť
9. kolo - TREBIŠOV – SPIŠSKÁ NOVÁ VES - neopodstatnená sťažnosť
|