Bez kondičnej prípravy nie je možné zvládnuť zápas

17. 12. 2009 22:14:10
 

Postupy v oblasti fyzickej prípravy rozhodcov boli za posledné roky významne pozmenené. Fyzická kondícia a pripravenosť na zápas sú nemennou súčasťou života futbalového rozhodcu. Ako sa na túto oblasť pozerá jeden z rozhodcov dokumentuje uvedená úvaha, respektíve rozbor aktuálnej situácie.
Rozhodujem futbal od svojich 18-tich rokov. Táto činnosť ma bavila od začiatku a celkom svedomito som sa aj pripravoval, po teoretickej, kondičnej a psychickej stránke. Už vtedy som si uvedomoval, že jedným z hlavných determinantov  ktoré ovplyvňujú výkon rozhodcu je fyzická pripravenosť. 

Keďže som študoval na FTVŠ UK tak som mal akú takú vedomosť ako sa správne kondične pripravovať.  Na Slovensku v tom čase nebola žiadna publikácia, ktorá by analyzovala kondičnú náročnosť rozhodovania a vysvetľovala  ako by sa malo správne a hlavne efektívne trénovať. Tak každý tréning som si robil podľa svojho úsudku.
Po skončení štúdii som sa odsťahoval do Veľkej Británie, kde som začal rozhodovať futbal a pracovať ako kondičný tréner. Momentálne som level 4, čiže som asistentom v Contributori Leagues , čo sú v podstate Conferencie (Conference South, Ryman Premier a Rymam  Div. One) a rozhodujem Supply league, čo je o level nižšie.  Mal som možnosť sa stretnúť s kondičnými trénermi, ktorý pracujú s rozhodcami z Premier League a ukázali mi štúdie ktoré boli uskutočnené pod hlavičkou The FA a FIFA za posledných 6 rokov. Výsledky mi vyrazili dych! Úplne obrátili naruby moje (a tak isto aj celej širokej verejnosti) názory na kondičnú pripravenosť futbalových rozhodcov. Všeobecný názor je, že rozhodca je najmenej fit osoba na ihrisku, čo nie je pravda. Rozhodca musí byť lepšie kondične pripravený ako hráči a v mnohých prípadoch sú rozhodcovia lepšie na tom ako najlepší hráči sveta.  
V nasledujúcom grafe je zobrazená Pulzová Frekvencia rozhodcu počas zápasu. Treba si všimnúť v akých vysokých hodnotách sa nachádza skoro počas celého zápasu. Netrénovaný človek by zvládol pracovať v takýchto pulzoch asi 10 minút, pokým rozhodca musí zvládnuť 90 minút plus nadstavený čas. 
 
Hra sa neustále zrýchľuje a tomuto sa musí prispôsobiť aj rozhodca. V nasledujúcich dvoch tabuľkách je zobrazené ako sa menila kondičná náročnosť za posledných 6 rokov.
Treba si všimnúť, že údaje rozhodcov a hráčov v sezóne 2007/2008 a 2008/2009 sú takmer totožné. Z toho vyplýva, že rozhodcovia by mali byť na takej istej fyzickej pripravenosti ako hráči pôsobiaci v profesionálnych ligách.
 
Celková nabehaná vzdialenosť je totožná so vzdialenosťou, ktorú nabehali hráči. Toto môže byť ale skresľujúci údaj, lebo tam nie je určené v akej intenzite. Lebo je rozdiel, či kráčam alebo šprintujem. High Intensity Distance Covered (nabehaná vzdialenosť vo vysokej intenzite) je už údaj ktorý nám povie viacej o náročnosti rozhodovania. High Intensity Distance Covered je beh v rýchlosti väčšej ako 7.5m za sekundu a keď sa pozrieme na tabuľku tak je skoro totožný s najlepšími hráčmi sveta ako je Lampard, Ronaldo, Terry, Gerard, Rooney... Čiže rozhodca musí byť na tom kondične tak dobre ako hráč.
V ďalšej tabuľke je zobrazený počet šprintov, ktoré musí rozhodca vykonať  počas zápasu a čas na regeneráciu (oddych)  kedy si môže rozhodca tzv. vydýchnuť. V oboch prípadoch je to takmer totožné s profesionálnymi hráčmi. A za posledných 6 rokov sa náročnosť rozhodovania takmer zdvojnásobila. 
 
V nasledujúcom obrázku je načrtnutý pohyb rozhodcu po hracej ploche. Ako vidíte je veľmi nediferencovaný s častými zmenami smeru, čiže je veľmi náročný.
 
Po zistení a analyzovaní týchto údajov som si uvedomil, že moja kondičná príprava nebola zlá, ale málo efektívna!!! Tak isto ako je málo efektívna príprava terajších slovenských rozhodcov. A tak som sa rozhodol, že tieto informácie a skúsenosti využijem so súhlasom Komisie Rozhodcov Slovenského Futbalového Zväzu. Tak som sa angažoval v skupine mladých rozhodcov Talent. Zostavil som pre nich program na zimnú kondičnú prípravu, kde som využil všetky nadobudnuté poznatky zo zahraničia. Zimný kondičný program sme odštartovali teraz v sobotu vstupnými FIFA testami v Banskej Bystrici na Štiavničkách. Celý tento program vznikol v spolupráci s kondičným trénerom rozhodcov SFZ Jánom Hianikom, mojim dizertačným vedúcim prof. Kampmillerom, garantmi Talentu Arturovi Jakubcovi a Jozefovi Markovi. 

Teraz je už iba na rozhodcoch ako svedomito budú na sebe pracovať...

Mgr. Boris Žbirka