Jozef Marko: Nedostatok top rozhodcov je problémom Slovenska i UEFA

10. 03. 2012 02:17:45
Jozef Marko
  Bol  rozhodcom na európskej úrovni, v 70. až 90. rokoch odpískal množstvo zaujímavých zápasov. Vo federálnej lige, v ktorej začínal v ročníku 1977/1978, na medzinárodnej úrovni na klubovej scéne v EPM, neskôr Lige majstrov, PVP, v Pohári UEFA. Pískal zápasy IFK Göteborg, Porta, AC Turín, Werderu Brémy, Feyenoordu, Dinama Moskva, Spartaka Moskva... Rozhodoval v medzištátnych zápasoch, s debutom 23. septembra 1981 v zápase Rakúsko – Španielsko (0:0) vo viedenskom Prátri, cez účasť na MS hráčov do 20 hráčov v roku 1989 v Saudskej Arábii, či zápasy kvalifikácie na MS 1990, ME 1992 a MS 1994.

V súčasnosti je jedným z mála Slovákov s priamou účasťou vo vrcholných orgánoch UEFA – presnejšie, rodák z Bratislavy (nar. 19. mája 1946) je členom Komisie rozhodcov UEFA. Jozef Marko, v UEFA rešpektovaná osobnosť, je zároveň poradcom prezidenta SFZ Jána Kováčika a generálneho sekretára SFZ Jozefa Klimenta. Medzi jeho aktivity patrí konzultácia rôznych problematík, napr. príprava ME do 17 v roku 2013, ktoré budú na Slovensku, ďalej rôzne strategické projekty, kde sa podieľa na koordinácii. Jedným z nich je aj Konvencia rozhodovania UEFA.   

Aj slovenským rozhodcovským stavom zarezonovala Konvencia rozhodovania UEFA.
„Ide o projekt, ktorý sa pripravoval veľmi dlho. Môžeme hovoriť možno o desiatich rokoch dozadu. UEFA má snahu, aby sa práca s rozhodcami vo všetkých oblastiach unifikovala a štandardizovala. Aby rozhodcovia v Kazachstane fungovali v princípe rovnako ako v Anglicku či Nemecku. Samozrejme, všetko sa zladiť nedá, jednotlivé krajiny majú svoje špecifiká. Skôr, ako podpísali Konvenciu rozhodovania UEFA, boli národné zväzy upozornené na päť okruhov, ktoré je potrebné spĺňať a zároveň sa vykonal podrobný audit každej národnej asociácie, aby sa vedelo, či je schopná napĺňať dané požiadavky.“
Čo tvorí spomínaných päť okruhov?
„Prvou je otázka kvality riadenia rozhodcovstva, ktorá má vertikálno – horizontálny charakter. Teda, taká istá činnosť, akú vyvíja Komisia rozhodcov daného zväzu navrchu, by sa mala vykonávať aj na najnižšom stupni. Človek, ktorý vykonáva istú činnosť na top - úrovni v komisii rozhodcov, by mal mať partnera vždy aj v každom regionálnom zväze a danej komisii rozhodcov a zároveň aj v každom oblastnom, zas hovoríme o komisii rozhodcov. Druhou oblasťou je práca s talentovanými rozhodcami. UEFA pracuje už asi 12 rokov takýmto systémom. Bola to jedna z ďalších podmienok, aby zväz mal "Talent a mentor" program. Aby vyberal talentovaných rozhodcov a aby sa im venovali experti, hlavne z radov bývalých rozhodcov, ktorí majú odborné i časové predpoklady. Ide teda o akýsi skauting, na ktorom sú ďalšie nadstavby. Na slovenskej úrovni máme dobre rozbehnutý tento program, vyšli z neho – námatkovo - rozhodcovia Ivan Kružliak, Peter Kráľovič, Vladimír Vnuk, Ján Valášek a asistenti Tomáš Mókoš, Tomáš Somoláni, Peter Chládek, Tomáš Vorel.... Vyšli z neho aj ďalší rozhodcovia pre 1. ligu, čo dokazuje, že to má zmysel. Talent – programy majú vo svojej kuratele aj oblastné a regionálne zväzy. Založili sme tzv. školy mladých rozhodcov, v januári sme odovzdávali prvé diplomy absolventom takejto školy v Žiari nad Hronom, koncom februára zas v Galante. Na Slovensku je zatiaľ desať takýchto škôl a chceme, aby ich bolo ešte viac.“
Tretí okruh?
„Ten je veľmi dôležitý a zahŕňa to, čomu sa na UEFA hovorí observer, u nás delegát alebo rozhodcovský pozorovateľ. UEFA na túto pozíciu kladie veľký dôraz. Práve delegáti sú tí ľudia, ktorí vykonávajú hodnotenie, dávajú informácie pre komisie rozhodcov, o tom, či niekto má talent, či má kvalitatívne predpoklady alebo nie. Zámerom UEFA je, aby na týchto pozíciách fungovali len bývalí rozhodcovia. Je pravda, že tento fakt sám o sebe nedáva nikomu potvrdenie o tom, že už všetko ovláda – chce to aj istý pedagogický talent a iné schopnosti a vlastnosti, ktoré smerujú k tomu, aby delegát vedel narábať s ľuďmi, jednať s nimi a aby mal aj istú dávku osobnej statočnosti, keďže musí byť schopný povedať aj nepríjemné veci.
Ďalšou dôležitou oblasťou je nábor. Treba povedať, že je to problém. Vo väčšine krajín má UEFA problém s nedostatkom rozhodcov a treba dodať, že tento problém neobišiel ani Slovensko. Máme oblastné futbalové zväzy, príkladom sú Levice, v ktorých sú najnižšie súťaže obsadzované jedným rozhodcom. To jednoducho nemôže byť! UEFA chce, aby sa na tejto záležitosti podieľal zväz aktívnejšie. Nebudú sa len robiť jednorázové kampane, ale treba vyzývať kluby k spolupráci. Vysvetliť im, že je to v ich prospech. Dá sa povedať, že rozhodcovia majú veľmi zlú povesť v očiach spoločnosti. Čiastočne si to zavinili sami ešte kvôli minulosti, čiastočne sa to prenáša už len nejakým tradovaním a zároveň tým, že na rozhodcov sa váľajú všetky chyby. Mužstvo nevyhrá a tréner povie, že spravil chybu on? Povie to hráč? Alebo funkcionár povie, môžem za to ja, lebo sme povyberali zlých hráčov? Nie, hodí sa to na rozhodcu, lebo to je najjednoduchšie povedať. Je to teda istý zvyk, zároveň imidžová chyba, za ktorú len čiastočne môžu rozhodcovia. Stále sa spomína korupcia, hoci ja si nemyslím, že je to také zlé. Problém je aj v tom, že na nižšej a ešte aj na strednej úrovni súťaží majú rozhodcovia nízky stupeň bezpečnosti, takže neraz ide o zdravie a život. Motivácia je preto stále nižšia a nižšia a stále menej ľudí je ochotných prihlásiť sa za rozhodcu. Funkcionári z oblastných futbalových zväzov neraz fungujú ako regrúti, ale ľuďom sa do toho nechce ísť. A mnohí sa boja. Spomínali sme Levice. V minulom roku tam založili školu mladých rozhodcov, v ktorej mali desať šikovných ľudí. Jeden z nich dostal bitku, trom ďalším zakázali pôsobiť rodičia.   

Aký je piaty bod?
„Kvalita výkonov v súťažiach, na ktorej sa vlastne odrážajú aj predchádzajúce.“
Existuje spätná väzba toho, ako konvencie v danom prostredí preniká?
„Áno. Musím povedať, že UEFA tento projekt poňala veľkoryso. Ten, kto podpísal konvenciu, má šesť rokov garantovanú značnú finančnú podporu. V prvom roku dostane daný zväz na túto činnosť 200 000 CHF, v ďalších piatich rokov po 100 000 CHF. Teraz sa to dokonca prestavuje takým štýlom, že to nebude 100 000 CHF, ale 100 000 eur. Na slovenské podmienky sú to určite veľmi slušné financie, za ktoré sa dá mnohé zariadiť. Naša komisia trebárs nakúpila komunikačné systémy, chystá sa nakúpiť ďalšie, zabezpečila pre rozhodcov šport-testery, aby sa dala sledovať ich aktivita. Zaplatí sa odborník na športovú prípravu, odborník na psychologickú prípravu... Zaplatí sa manažér pre vzdelávanie a manažér pre konvenciu, ním je od 1. februára Vladimír Hriňák. To všetko hradí UEFA, ktorá však nielen peniaze vydáva, ale ich využitie aj kontroluje. Aj na Slovensku už z UEFA bola kontrola, podrobná. Na všetko, od činností po finančné toky. Dopadla v poriadku, nič zásadné sa nám nevyčítalo.“
     
V talianskych médiách sme registrovali, čo povedal Pierluigi Collina na margo určených trendov rozhodovania na Euro 2012. Viete nám k tomu niečo povedať?
„Oficiálne sa, členovia Komisie rozhodcov UEFA, vyjadrovať k trendom, ktoré budú na Euro 2012, nemôžeme. Ale dá sa to povedať logicky a jednoducho – trendom je minimalizovať veľké chyby. Aj preto UEFA pristúpila k zápasom na Euro 2012 veľkoryso, jednotlivé zápasy bude ´obsluhovať´ sedem ľudí - hlavný rozhodca, dvaja asistenti, náhradný rozhodca, dvaja bránkoví pomocní asistenti a náhradný asistent. Bude to aj preto, aby sa minimalizoval počet veľkých chýb, kde to najviac bolí, to znamená v pokutovom území, okolo pokutového územia. Teda veľkých chýb, ktoré by ovplyvnili výsledok zápasu. Tento trend je logický. Na Euro 2004 v Portugalsku sme nemali jediný prípad s neregulérnym gólom, ktorý by padol z ofsajdu, takže asistenti fungovali fakticky bez chyby. Na Eure 2008 sme mali takýchto chybných rozhodnutí, ktoré ovplyvnili výsledok zápasu, veľa. Presnejšie, až štyri situácie boli také, že po nich buď padli neregulérne góly alebo neboli uznané regulérne. Aj preto UEFA venuje týmto veciam veľkú pozornosť, rovnako práci s asistentmi. Začiatkom mája bude seminár UEFA, na ktorom sa budú dolaďovať veci, budú na ňom posledné fyzické previerky. Normy sú stále prísnejšie a prísnejšie.“ 
Ako vníma UEFA generačné výmeny rozhodcov?
„S tým je trochu problém. Najsilnejšia generácia bola v roku 2004, v roku 2008 to nebolo už optimálne, ale potom nastala veľká generačná výmena. Rozptyl špičkových rozhodcov, čo sa týka počtu krajín, sa zmenšil. Preto sa pracuje s tzv. development skupinou. Sú v nej aj Čech Petr Královec, Nór Svein Moen, Ukrajinec Viktor Švecov a Poliak Marcin Borski, všetko mladí rozhodcovia.  Budú na Eure 2012 vo funkcii náhradných rozhodcov, po prvýkrát na väčšom podujatí, vlastne tak, ako bol Ľuboš Micheľ na Eure 2000 v Belgicku a Holandsku. Jednou z našich úloh je hľadať tak, aby na Eure 2016 vo Francúzsku bol už väčší rozptyl kvality z jednotlivých krajín. Pretože, pozrime sa aj na realitu Eura 2012. Až osem rozhodcov z dvanástich hlavných pochádza z krajín, ktoré sa kvalifikovali na šampionát. Tým pádom to bude náročnejšie na obsadenie zápasov. UEFA preto musí hľadať rozhodcov z neutrálnych krajín, ale zároveň takých, ktorí budú vedieť rozhodovať veľké zápasy. A to nie je jednoduché. Ak doma nemáte veľké zápasy, tak je to ťažšie. Neraz pritom ide o imidž. Poviem to cez príklad. Takmer nikomu v Európe nič nepovie zápas medzi Slovanom a Trnavou či Žilinou, nedá sa to porovnať so zápasmi v Premier League či španielskej La Lige. Hoci, my vieme, že pískať zápas medzi Slovanom a Trnavou je neraz možno aj ťažšie, ako rozhodovať bežný zápas v Španielsku.  Bude náročné sa tam presadiť, ale tá šanca tu je. Keď si pozorne pozriete obsadenie jesenných zápasov európskych súťaží, tak uvidíte, že veľa mladých rozhodcov dostalo príležitosť. Spomeniem Vada z Maďarska, Hategana z Rumunska, Gila z Poľska, Karaseva z Ruska... “   
Ako hodnotíte organizáciu Zimného doškoľovacieho seminára rozhodcov, asistentov rozhodcov SFZ, rozhodkýň a asistentiek rozhodkýň FIFA 2012, na ktorom ste v Senci boli hosťom?
„Pozitívne, bolo na úrovni. Jedna vec je ale zorganizovanie takéhoto seminára. To už, myslím si, dobre vieme a robíme to na slušnej európskej úrovni. Aj pokiaľ ide o lektora UEFA, či našich lektorov, pokiaľ ide o odborné veci. Druhou vecou je reálny výstup na ihrisku. To, aký je, veľmi závisí aj od účastníkov takýchto seminárov. Od toho, čo si dokážu odniesť.“

(ms)

ŠTRUKTÚRA KOMISIE ROZHODCOV UEFA
Predseda:

Angel Maria Villar Llona, Španielsko
Podpredseda:
Senes Erzik, Turecko
Vedúci odborného úseku:
Pierluigi Collina, Taliansko
Členovia vedenia úseku:
Marc Batta, Francúzsko
Hugh Dallas, Škótsko
Členovia komisie:
Juri Basakov, Rusko
Dagmar Damková, Česko
David R. Elleray, Anglicko
Herbert Fandel, Nemecko
Bo Karlsson, Švédsko
Jozef Marko, Slovensko
Vladimír Šajn, Slovinsko
Jaap Uilenberg, Holandsko
Kyros Vassaras, Grécko
Kurt Zuppinger, Švajčiarsko